Aydın Arkeoloji Müzesi

Aydın il merkezinde yer alan bu müze içerisinde farklı antik kentlere dair eserleri görebilmek mümkün olmaktadır. Alinda, Alabanda, Amyzon, Harpasa, Magnesia, Mastaura, Myus gibi antik kentlerin yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait bulguları da içermektedir. Çok sayıda heykel, sütun, taş oymaları Aydın Arkeoloji Müzesi içerisinde varlık göstermektedir. Aynı zamanda da antik dönemlerden kalmış paralar da bu müzede sergilenmektedir.

Aydın Arkeoloji Müzesi Tarihi

Aydın bölgesinde yapılan ilk kazı çalışmaları sonrasında Halkevi’nde toplanması durumu ortaya çıkmıştır. Sonrasında da bu eserler Hazine Müsteşarlığı bünyesi içinde bulunmuştur. Aydın Arkeoloji Müzesi ilk olarak 16 Şubat 1959 tarihinde faaliyete geçse de sadece ofis odaklı olarak faaliyet göstermiştir. Ancak 17 Şubat 1969 tarihinde müdürlük sıfatını almayı başarmıştır. Bu müze 23 Nisan 1973 tarihinde yeni binasında varlık göstermeye başlamıştır. İlk olarak etnografik ve arkeolojik eserleri içinde barındırmaya başlamıştır. Sonrasında kazı çalışmalarının Aydın genelinde artış göstermesiyle beraber eser sayısında da artış görülmüştür. 2000 yılından itibaren bu müze modern bir görüntü alması adına yeni bir tasarımla gündeme gelmiştir. Yeni bir müze binasının oluşturulmasına dair çalışmalar başlamıştır. 17 Ağustos 2012 tarihinde de yeni binasında ziyaretçilerine açılmıştır. Aydın merkezin Ilıcabaşı mahallesinde 15 dönümlük bir arazi içerisinde kendini göstermektedir. Toplamda da 3 katlı bir bina olarak inşa edilmiştir.

Aydın Arkeoloji Müzesi Sergileri

Aydın Arkeoloji Müzesi içerisinde farklı medeniyetlere dayalı eserleri görebilmek mümkündür. Tralleis, Magnesia, Panionion, Anai, Tepecik Höyüğü, Alinda, Amyzon, Piginda, Harpasa, Mastaura, Acharaca, Pygale ve Orthoisa kazılarından ortaya çıkarılanlar burada bulunmaktadır. Öte yandan Seikilos Kitabesi’nin orijinal hali de bu müzededir. Aydın Arkeolojik Müzesi içerisinde 11 bin arkeolojik, 4 bin etnografik ve 45 bin nümizmatik buluntuyu görebilmek söz konusudur. Müzenin giriş kısmında antik kentler hakkında bilgilendirme yapan 15 dakikalık bir sunum da söz konusu olmaktadır. Tepecik Höyüğü’ne dair kalıntıları özel bir bölmede görebilmek mümkündür. Prehistorik Çağ’ın yanı sıra Erken Tunç Çağı ve Geç Tunç Çağı’na dair kalıntıları da görebilmek söz konusudur.

Aydın Arkeoloji Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Aydın Arkeoloji Müzesi Aydın ilinin Efeler ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:30 ila 17:30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 25 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Özellikler