İnanılmaz bir coğrafyada yaşıyoruz..
Havva anan dünkü çocuk sayılır
Anadolu’yum ben
Tanıyor musun?

Anadolu bizzat bir merkez olmasının yanı sıra İran, Mısır, Suriye, Irak ve Girit.. Bunların hepsi uygarlığın doğduğu ve yeşerdiği bölgeler.

Birkaç örnekle bakalım;

Pamukkale Antik Tiyatro’su yapımı 180 yıl sürmüş bir başyapıttır. Yapımı için en büyük desteği o zamanın tekstilcileri vermiş ve yine Pamukkale’deki 1950 yıl önceki bir mezar stel yazıtında ölen kişi 36 kez tekstil ürünlerinin Denizli’den
Efes Limanı’na oradan Roma’ya 36 kez gidip geldiğini yazmaktadır. Olasılıkla Roma İmparatoru bile Denizli’nin
harmanisini giymiştir.

Ayasofya Cami ise neredeyse 1000 yıl boyunca geçilemeyen, 1000 yıl boyunca dünyanın en muhteşem tapınağı ancak burayı da bizim hemşerilerimiz olan Aydın Trallesli ile Miletli iki hemşerimiz yapmıştır. Yani Anadolulu..

Kapalı çarşı Fatih Sultan Mehmet Han’ın yaptırdığı, dünyanın ilk ve en büyük finans ve para merkezidir. O kadar ki o zamanda Osmanlı’nın en büyük düşmanı Venedik’in ekonomisini bozmak için kapalı çarşıda basılan sahte paralar yüzünden Venedik’e sürüldü.

Dağın tepesinde gizemi hala çözülemeyen Nemrut.... Milyonlarca küçük çakıl taşından insan eliyle yapılmış Kral Antiokus’un mezarı hala bulunamadı. Tümülüsün altında .. Ve her gün güneş doğarkan ve batarken tüm tanrıları selamlıyor.

Göbeklitepe dünya tarihinin değiştiği Urfa yakınlarında onlarca taş tapınaklarda gizem sürüyor. Bilinen tarih değişti...

Birkaç örnek verdiğim yüzlerce Anadolu’nun miraslarından bazıları..

Gerçekten inanılmaz bir o kadar heyecan verici bir coğrafyada yaşıyoruz.

Anlamak bilmek tanımak öğrenmek dileğiyle.

Kurucu

İbrahim Yıldız

“Arinna’nın Güneş Tanrıçası, sahibem, sen bütün ülkelerin kraliçesisin. Sen kendine Hatti Ülkesi’nde Arinna kenti’nin Güneş Tanrıçası adını taktın. Ayrıca Sedir Ülkesi yaptığın (ülkede) kendine Hepat adını koydun…”

Kraliçe Puduhepa

Arinna'nın Öyküsü

Hitit’lerde , III. Hattušili ve Puduhepa döneminde tanrıça Hepat, Hitit ordularının ve devlet politikasının başı oldu ve Arinna’nın Güneş Tanrıçası ile bir tutuldu. Bu durumu Puduhepa’nın bir duasından anlıyoruz.


Şehrin koruyucusu olan ‘Güneş Tanrıçası’ Arinna.. Hitit Devleti’nin ve ordularının koruyucusu. Hitit’lerin dininde ana tanrıçadır, başında güneş bir taç taşır ve sembolü de adı gibi güneştir. Güneş şifanın ve bereketin sembolüdür.


İnsan bilmediği şeyler hakkında daima abartılı düşüncelere kapılır. İnsan hayatının başlamasıyla , bu düşünceler hayatımıza türlü türlü şekillerde girmiştir. Bu düşünce en çok da inandığımız şeyleri oluşturmuştur. Yaşadığımız coğrafya bize öylesine güzel yaşamlar vermiştir ki bunları keşfetmek , tanımak tamamen bizim elimizde...


Arinna ‘nın öyküsü ve daha bir çok tanrının , tanrıçanın, öyküsünü birlikte keşfetmek için buradayız.. Yaptığımız her bir çalışma yaşadığımız coğrafyaya ait olup, bu coğrafyanın kültürünü, inancını, yaşantısını temsil etmektedir.


Sembolümüz olan’ Kibele’, Tanrıların Tanrısı( MAGNA MATER) sembolünün Ay olduğu tanrıçamız .. Adımız olan ‘Arinna’ Güneşimiz, Güneş Tanrıçamız... Biri geceyi bir diğeri de gündüzün temsili.. İkisi olmadan da süremeyeceğimiz yaşantımızı düşünerek yaptığımız tasarımlar ile oluşturduğumuz ürünlerimizi, hikayeleri ile birlikte sizlerin beğenisine sunuyoruz...


Anlamak ve keşfetmek dileği ile...

Sanat Direktörü

Çiçek Demir